قوانین جدید بانک مرکزی در محدودیت تراکنش کارت به کارت [به‌روزرسانی]

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی در محدودیت تراکنش کارت به کارت، شبکه بانکی کشور موظف شده است برای تعداد تراکنش‌های واریزی به کارت هر شخص حقیقی، سقف تعیین شده را اعمال کند.

 به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های محتمل در تبادلات پولی کشور بر بستر کارت‌به‌کارت، به‌زودی مجموع تعداد تراکنش‌های واریزی که به کارت‌های هر شخص حقیقی(کد ملی) در یک روز انجام می‌گیرد به ۲۰ تراکنش محدود خواهد شد. طبق گفته مهرداد محرمیان در بخشنامه‌ بانک مرکزی به بانک‌ها برای مقابله با سایت‌های قماربازی مقرر شد هر فرد در طول روز ۲۰ تراکنش بانکی با کارت ملی خود انجام دهد و این رقم در طول ماه باید ۸۰ تراکنش باشد.

محدودیت کارت به کارت

هدف از ایجاد در محدودیت تراکنش کارت به کارت چیست؟

این محدودیت با هدف نظارت هر چه بیشتر بر تبادلات پولی و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از خدمت انتقال وجه کارت به کارت اعمال می شود. در چند سال اخیر وب‌سایت‌های قمار آنلاین و شرط‌‌بندی سیر صعودی قابل توجهی داشته‌اند؛ تا آنجا که درحالی‌که مقامات قضایی و پلیس فتا هر کدام از این وب‌سایت‌ها را مسدود می‌کنند، به‌سرعت ده‌ها وب‌سایت آنلاین قماربازی دیگر راه‌اندازی و شروع به فعالیت می‌کنند. این افراد با تبلیغ در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی یا مراجعه به دیگران و تقاضای اجاره کارت بانکی آن‌ها، نه‌تنها تلاش می‌کنند از دست قانون فرار کنند؛ بلکه اعمال مجرمانه خود را به دیگران واگذاری می‌کنند. در بین تمام اتفاق‌های غیر قانونی در زمینه قمار و شرط‌بندی که به‌صورت علنی در فضای مجازی یا از راه کارت به کارت صورت می‌گیرد، سؤال بسیاری از کاربران این است که وقتی نیمی از این فعالیت‌ها از طریق مزیت بانکی مانند کارت به کارت صورت می‌گیرد، چرا بانک مرکزی با توجه به قابل شناسایی بودن مسیرهای قماربازی در فضای مجازی و با کمک راه‌های بانکی، جلوی این اتفاق را نمی‌گیرد؟

امروز (۳۰ شهریور) مهرداد محرمیان، معاون فناوری نوین بانک مرکزی اعلام کرد که بانک مرکزی فعالیت‌های قماربازی را به‌صورت هوشمند رصد می‌کند و تاکنون تخلف در حوزه کارت به کارت ۶۰ درصد کاهش یافته است.

بنابر بخشنامه بانک مرکزی این محدودیت تنها در مورد تعداد تراکنش‌های واریز به کارت اعمال خواهد شد و محدودیتی برای تعداد تراکنش‌هایی که هر فرد به منظور کارت به کارت از کارت‌های بانکی خود به سایر کارت ها در شبکه بانکی انجام می‌دهد، پیش بینی و تعیین نشده است به عبارت دیگر این محدودیت تنها شامل «واریز به» کارت بانکی یک فرد است.

محدودیت تعدادی تعیین شده حاصل رصد و تحلیل هوشمند یک ساله رفتار کاربران است که بر اساس آن، محدودیت در نظر گرفته شده صرفاً تعداد بسیار محدودی از افراد استفاده کننده را در روز تحت تاثیر قرار خواهد داد و بنابراین کارکرد استفاده‌های معمول بدون هیچ مشکلی برقرار خواهد ماند.

از آنجا که خدمت کارت به کارت برای مقاصد شخصی در نظر گرفته شده است، این محدودیت باعث رفع سوءاستفاده‌ها و سالم‌سازی فضای بهره‌برداری کاربران از خدمت کارت به کارت خواهد شد.

فروشگاه‌های اینستاگرامی و سایر فروشگاه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با استفاده از لینک پرداخت  از بروز هرگونه مشکل در دریافت وجه از مشتریان خود پیشگیری کنند.

*** به روز رسانی ۱ مهر:‌ بخش‌نامه جدید بانک مرکزی که محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت به کارت واریزی را به دنبال داشت، اعتراض بسیاری از کسب‌وکارها را بلند کرد. انتقادها از این بخش‌نامه آنقدر پررنگ بود که ۲۴ ساعت بعد از مطرح شدن آن، رئیس کل بانک مرکزی دستور بررسی مجدد موضوع محدودیت‌ تراکنش‌ها را داد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.